Mała kuchnia w stylu prowansalskim to temat naszego dzisiejszego artykułu, w którym przedstawimy Wam galerię i pomysły na skuteczną aranżację pomieszczenia w tym stylu. Opisywany design jest ściśle związany z miejscem, w którym się narodził, ale mimo to spotkać go można w wielu zakątkach Europy i świata. Można więc śmiało rzec, że stał się uniwersalny i ponadczasowy.
Jeśli mowa o regionie, z którego wywodzi się styl prowansalski, to jest nim oczywiście Prowansja, czyli malownicza kraina, znajdująca się w południowo-wschodniej Francji. Cechuje się ona niezliczoną ilością pól lawendy, pięknymi wzgórzami i łagodnym klimatem, wynikającym z bliskości Morza Śródziemnego. W tych wymarzonych okolicznościach przyrody narodził się styl architektury wnętrz, który spotkać możemy w domach i mieszkaniach, jak również w klimatycznych knajpkach czy małych restauracyjkach. To przede wszystkim typ płci pięknej, która uwielbia kuchnie prowansalskie.
Czym więc charakteryzuje się opisywany styl i jakie są jego kluczowe cechy? Przede wszystkim rządzą tu naturalne kolory, tradycyjne i naturalne materiały w dekoracji i tendencja do postarzania wnętrza w szlachetny sposób, na przykład poprzez tak zwaną metodę przecierki mebli czy zastosowanie techniki decoupage. Jeśli o meblach mowa, to powinny one być wykonane z drewna, ale mile widziane są również wiklinowe i kute. Kuchnia Prowansji lubi też dużo światła i obfitość tkanin wykonanych z lnu i bawełny. Ogólnie panuje tu swojski i sielski klimat, kojarzący się z leniwą prowincją.
Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?
Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim? Przede wszystkim należy wyostrzyć swoje zmysły na stylowe, rustykalne wręcz ozdoby, które wprowadzą do wnętrz specyficzny klimat, kojarzący się bezpośrednio z prowincją. Istotne będzie też celowe "postarzenie" mebli, które bezpośrednio kojarzy się z tym designem. Szerzej o meblach piszemy zresztą poniżej...
Meble kuchenne styl Prowansja
Meble kuchenne styl Prowansja potrafią wyglądać niezwykle zjawiskowo. Powinny być wykonane z dobrej jakości drewna. Jeśli pozwala na to powierzchnia, warto wprowadzić oprócz szafek i kredensów również stół i krzesła. Dzięki takiemu zestawowi, możliwe będą wspólne, rodzinne posiłki, które w aurze francuskiej kuchni powinny smakować wyjątkowo dobrze. Warto zaznaczyć, że producenci celowo postarzają oferowane przez siebie produkty, by jeszcze bardziej oddać klimat Prowansji. Mogą być one potraktowane tak zwaną metodą "przecierki", bielone lub utrzymane w stylistyce decoupage.
Nowoczesna kuchnia w stylu prowansalskim dodatki
Nowoczesna kuchnia w stylu prowansalskim lubi stylowe dodatki. Powinna być ona przejrzysta, promienna, ale też przytulna, dlatego grają one bardzo ważną rolę w procesie aranżacji. Projekt powinien zawierać różnorodne tkaniny: lniane lub grube, bawełniane obrusy, jasne lub klasyczne zasłony (mogą być też rzymskie), poduszki, pokrowce na krzesła, ręczniki i serwetki. Klasyczne motywy tekstylne to kwiatowy lub roślinny nadruk. Co ciekawe, zasłony nie muszą wisieć jedynie na oknach. Ładnie prezentować się będą małe zasłonki na meblach, które przykryją na przykład wnękę z kubłem na śmieci. Tą dekoracją można również przyozdobić wyspę kuchenną, jeśli oczywiście takową dysponujemy.
Co do stylowych, ale też funkcjonalnych dodatków, to polecamy przybory użytku codziennego z porcelany, ceramiki, aluminium, żeliwa lub drewna. Można je przyozdobić techniką decoupage, która rewelacyjnie wpasowuje się w stylistykę Prowansji. Wnętrze uzupełnią też przedmioty, kojarzące się bezpośrednio z prowincją - wiadra z aluminium, kosze z wikliny, drewniane skrzynie na owoce i warzywa czy wazony w żywymi lub zasuszonymi kwiatami i roślinami. Z oczywistych przyczyn powinna rządzić lawenda w każdej formie. Warto też postawić na wyeksponowanie świeżych ziół w doniczkach.
Charakterystycznym dodatkiem w tej stylistyce są w końcu żyrandole. Prezentują się bardzo okazale, gdy są wykonane z kutego metalu lub mosiądzu. Należy jednak pamiętać, że opisywany design preferuje światło nienaturalne w formie miękkiej i jednolitej, a takiego nie osiągniemy przy użyciu samego żyrandola. Warto go więc "wesprzeć" mniejszymi oprawami.
Kolorystyka kuchni w stylu Prowansji
Jaka kolorystyka kuchni w stylu Prowansji obowiązuje najczęściej? Generalnie kojarzy się ona z kolorem białym lub jasnymi odcieniami. Nie musi być to jednak regułą i tak naprawdę można pozwolić sobie na różnorodne aranżacje z wykorzystaniem barw pastelowych.
Kolor ścian w stylu prowansalskim wbrew pozorom nie musi być nudny i jednorodny. Design ten pozwala na wiele kombinacji kolorystycznych, a są one szczególnie widoczne w bardziej nowoczesnym wydaniu tego wywodzącego się z Francji stylu. Poniżej przedstawimy więc Wam kilka gotowych i sprawdzonych rozwiązań, które powinny znacznie ożywić Waszą prowansalską kuchnię.
Biała Prowansja
Zacznijmy od Białej Prowansji, czyli klasycznego koloru dla tej stylistyki. Jeśli uprzecie się na jednolity kolor ścian i postawicie właśnie na biel, wówczas należy umiejętnie "zagrać" dodatkami, by wnętrze nie wyglądało jak szpitalna sala. Warto więc, by miały one na przykład pastelowe kolory. Plusem tej kolorystyki jest fakt, że wizualnie powiększa ona pomieszczenie. Jeśli więc dysponujecie małą kuchnią, kolor biały pomoże odmienić jej optyczny odbiór.
Oliwka i Mahoń
Oliwka i mahoń to propozycja zestawienia zielonkawych ścian z ciemniejszymi meblami lub posadzką. Jest to na pewno rozwiązanie, które wprowadza aurę przytulności i ekstrawagancji do wnętrza. Panuje tu zależność, gdzie ciemny odcień oliwkowy lepiej zestawiać z ciemnym drewnem. Jasna oliwka bardziej będzie natomiast pasować do jaśniejszych odmian drewna. Jasne zestawienia dedykowane są małym pomieszczeniom, a te ciemniejsze należy wprowadzać do dużych wnętrz.
Kolor pistacjowy i jasne drewno
Kolor pistacjowy i jasne drewno to zestawienie wierne stylistyce natury oraz pierwotnym założeniom stylu prowansalskiego. Barwa pistacjowa dobrze prezentować będzie się również z ciemniejszą posadzką i meblami. Można nią pokryć same ściany, jak również ściany i meble. Ten delikatny, pastelowy odcień wprowadzi do wnętrza aurę lekkości, która powinna przypaść do gustu miłośnikom naturalnego otoczenia.
Piaskowy i brąz
Kolor piaskowy i brąz to kolejne zestawienie, kojarzące się w prostej linii ze środowiskiem naturalnym. Ta letnia barwa posiada około 20 odcieni, więc stwarza duże pole do popisu przy kolorystycznej aranżacji wnętrza. Brąz to z kolei domena ciemniejszych mebli lub posadzki. Możesz wybrać też jaśniejsze meble i ściany oraz ciemniejszą posadzkę i dodatki. Jak już pisaliśmy - opcji na aranżację jest naprawdę wiele.
Niebiesko-biały
Na pierwszy rzut oka, niebiesko-biały zestaw kolorów w kontekście wykończenia wnętrza kojarzy nam się ze stylem marynistycznym. Jeśli jednak na siłę nie malujemy na ścianie czy meblach pasów w tej kolorystyce, okraszonych kotwicami i kołami sterowymi, to nie musimy obawiać się o przesadę i zagubienie klimatu Prowansji.
Świetnym zestawieniem będą białe ściany oraz meble pomalowane na jasny, pastelowy niebieski odcień. W barwie tej mogą być też dodatki w postaci na przykład zegara, wazonów czy solniczek i pieprzniczek.
Wariacje niebieskiego
Jeśli chodzi o ciemniejsze wariacje niebieskiego, to nie są one niemile widziane. Mało tego, w Prowansji można spotkać je dość często, a nierzadko idą w parze z bielą lub błękitem. Wyraźny kolor niebieski nieco "ochładza" ciepłe wnętrza stylu prowansalskiego i może stanowić ciekawą przeciwwagę dla klasycznych układów w tym designie.
Biała kuchnia styl prowansalski
Biała kuchnia i styl prowansalski to ciekawe i stylowe rozwiązanie, które cieszy się niesłabnącą popularnością nie tylko we Francji, ale również w Polsce i innych częściach Europy. Jak możemy zauważyć, style charakterystyczne dla danych regionów kontynentu, migrują i znajdują podatny grunt również wśród innych nacji. Doskonałym przykładem jest właśnie design wnętrz związany z południowo-wschodnią częścią Francji.
Wąska kuchnia w stylu prowansalskim cena
Potencjalni klienci często zastanawiają się jak prezentowałaby się wąska kuchnia w stylu prowansalskim i jaka jest jej cena. Jeśli chodzi o jednoznaczną kwotę za stworzenie kuchni Prowansji, to ciężko ją określić. Wszystko zależy od tego jakich użyjemy mebli i dodatków. A jeśli o meblach mowa, to istotne jest czy skorzystamy z gotowych zestawów w sklepach czy będziemy szukać stylowych używek, którym sami nadamy nowy charakter poprzez przemalowanie. Śmiało można jednak wskazać, że kuchnia prowansalska od podstaw będzie nas kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.